• 2023 Rok Mikołaja Kopernika

23.03.2023

W 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.

Dlatego też w dniu dzisiejszym, uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Galinach odwiedzili Bibliotekę Publiczną .

Celem wizyty było zapoznanie uczniów z pracą bibliotekarza oraz poznanie miejsca, w którym w naszej gminie są wypożyczane książki ,dodatkowo uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób mogą je wypożyczać w bibliotece publicznej .

W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję zobaczyć księgozbiory przeznaczone dla dzieci, ale nie tylko, ponieważ ich ciekawość świata nie ogranicza się jedynie do tematyki powieści dziecięcych. Z ochotą oglądali książki popularno - naukowe .

Uczniowie dowiedzieli się kim był Mikołaj Kopernik, gdzie się urodził a także o jego słynnym dziele: pt. ,,O obrotach sfer niebieskich".

Ta wizyta z pewnością pobudziła u uczniów ciekawość czytelniczą.

Dziękuję za miłą wizytę i zapraszam

Dyrektor Szkoły Magdalena Jabłonowska

Wiosna cieplejszy wieje wiatr

Wiosna znów nam ubyło lat

Wiosna wiosna wkoło rozkwitły bzy

Śpiewa skowronek nad nami

Drzewa strzeliły pąkami

Wszystko kwitnie wkoło i ja i ty

Jak co roku 21 marca wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki głośno i radośnie w tradycyjnym przemarszu po okolicy powitali wiosnę! Najmłodsze dzieci wykonały eko-grzechotki, klasy 1-3 piękne transparenty, natomiast klasy 4-8 eko-marzanny. Najpiękniejsze marzanny wykonała klasa V oraz klasa VIII. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po powrocie zjedliśmy kiełbaski pieczone na ognisku- dziękujemy Radzie Rodziców.Na zakończenie spaliliśmy marzanny aby przegnać zimę na dobre! # Kamila W.

• Wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego

12.03.2023

8 marca uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego.

Celem wycieczki było zwiedzanie zamku biskupów warmińskich oraz obejrzenie filmu „Szczęście Mikołajka”. W program zwiedzania zamku wpleciona była gra dydaktyczna ”Poszukiwanie skarbu biskupa Krasickiego”. Starsi uczniowie eksplorując wnętrza zamku pracowali w grupach. Wykonując zadania, poza inteligencją i logicznym myśleniem, poszukiwacze skarbu musieli wykazać się dużym zaangażowaniem i dobrą współpracą. Najlepsi w tym działaniu okazali się piątoklasiści i to oni odnaleźli najszybciej skarb Ignacego Krasickiego - czyli szkatułkę z porcelanową filiżanką.

Ta edukacyjna wyprawa o walorach historyczno- krajoznawczych była jednym z działań w ramach zdobywania przez naszą szkołę certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu Narodowemu. # K.A.

• XI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

05.03.2023

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

„Cześć i chwała bohaterom! Start!” – tymi słowami Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski rozpoczął tegoroczną edycję biegu Tropem Wilczym. Wcześniej uczestnicy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wysłuchali listu, jaki do uczestników akcji w całym kraju skierował Prezydent RP Andrzej Duda, a który odczytał radny Witold Darski.

Aura w tym dniu była bardzo zmienna. Zapisom uczestników biegu towarzyszyły gęste opady śniegu, ale na sam bieg, który rozpoczął się w południe, wyjrzało już słońca, a niebo mieniło się błękitnym kolorem.

Chętni upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” mieli do pokonania dwa okrążenia wokół jeziorka. Niemal wszyscy biegli w przygotowanych na tę okoliczność specjalnych koszulkach, które otrzymali w ramach pakietu startowego (wydano ich 166). Na mecie na ich szyjach zawisły pamiątkowe medale. Dekoracji dokonywali burmistrz Piotr Petrykowski, radny Witold Darski oraz Komendant Straży Miejskiej Jerzy Szostak.