• Dzień Edukacji Narodowej

            16.10.2022

                 14 października. Tego dnia obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, w szkole popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Dzień to miły i potrzebny, uczący szacunku do człowieka, jakim jest nauczyciel, jego pracy i zaangażowania, szacunku do wychowawcy, przewodnika przez wiedzę, jakim jest, bądź powinien być nauczyciel.

            Dzieci  lubią to święto… bo wiadomo, jak nie ma lekcji, czy sprawdzianów to święto mają również uczniowie.

                W naszej szkole szczególnie przeżywały ten dzień pierwszaki, ponieważ właśnie w Dniu Edukacji Narodowej zaplanowano ich ślubowanie.

            Po uroczystym rozpoczęciu apelu sceną zawładnęli właśnie pierwszoklasiści. Zaprezentowali swój program artystyczny, który był przepustką  do uzyskania miana ucznia Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Galinach.

                Druga część apelu była poświęcona Nauczycielom. Uczniowie klasy IV i V wierszami wyrazili wdzięczność  swoim pedagogom.

            Życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom szkoły złożyła również dyrektor szkoły p. Magdalena Jabłonowska a w imieniu Wójta Gminy Bartoszyce życzenia przekazała p. Jadwiga Bogdaniuk –zastępca wójta.

              Słowa uznania do nauczycieli i pracowników oświaty skierowała także w imieniu rodziców pani  Magdalena Szałkowska.

            A po apelu  wychowawcy spotkali się ze swoimi uczniami w klasach, aby dalej celebrować ten miły dzień. #  K.A.

             

          • Dzień Uśmiechu i Dzień Drzewa w grupie 3, 4, 5 latków

            14.10.2022

                 Pierwszy piątek października bez wątpienia zostanie zapamiętany przez przedszkolaków z Galin. Tego dnia dzieci obchodziły podwójne święto - Dzień Uśmiechu oraz Dzień Drzewa. We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Galinach dzieci wysłuchały czytania autorstwa Pani Anny Szwed. Następnie maluchy przeszły do tego, co lubią najbardziej, czyli czynności kreatywnych. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne, malowały uśmiechy na balonach oraz robiły pamiątkowe zdjęcia w ramce z uśmiechem. Następnie czekał nas wspólny spacer, na którym dzieci zbierały kolorowe liście oraz poznały znaczenie sylwoterapii. Był to element, który bardzo spodobał się przedszkolakom. W ten oto sposób przytulanie drzew sprawiło, że uczniowie nie tylko uczcili Dzień Drzewa z szacunkiem do natury, ale wywołało to również wiele radości podczas trwającego Dnia Uśmiechu.  #  Jolanta Topczyłko

          • Dzień Chłopaka na słodko i nie tylko!

            01.10.2022

                   Dzień Chłopaka to święto, które na stałe zagościło w kalendarzu. Tego dnia chłopcy i ci młodsi i ci starci mogą liczyć na drobne upominki i życzenia.  Ten dość nowy zwyczaj kultywowany jest zwłaszcza w szkołach.

            A jak można okazać sympatię swoim kolegom? Różnie!

            W tym roku dziewczynki z klasy V wpadły na nietypowy pomysł i postanowiły uhonorować swoich kolegów słodkościami.

             Najpierw były życzenia, własnoręcznie wykonane dyplomy, a później w szkolnej kuchni dziewczynki wykazały się kulinarnymi zdolnościami i … upiekły swoim kolegom smakowite gofry.

            A chłopcy w międzyczasie kolorowali swoje wymarzone bolidy.  I tak wszyscy przyjemnie i pożytecznie spędzili czas przeznaczony na wspólną zabawę.  K.A.                                                                                                                

          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

            01.10.2022

            29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest skierowane przede wszystkim do dzieci. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

                  Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

            Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię i pamięć. Poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.

                 W naszej szkole akcję głośnego czytania  przeprowadzono w oddziale przedszkolnym.

            Przedszkolaki pod kierunkiem swojej pani Jolanty Topczyłko przygotowały piękną scenerię

            i zaprosiły swoich starszych kolegów na spotkanie. Przedszkolakom  głośno czytały uczennice  klasy VII ukierunkowane przez polonistkę  p.Krystynę Aleksandrowicz.

              Młodsze dzieciaczki pilnie słuchały opowiadań i wierszyków, a później odpowiadały na pytania zadawane przez starszych kolegów. Zabawa była przednia i starsi, i młodsi bawili się znakomicie rozwijając jednocześnie swój intelekt i pasje czytelnicze. 

              K.A.

          • Dzień Jabłka

            30.09.2022

            28 września przedszkolaki z Galin (grupa 3,4,5- latków)  obchodziły Dzień Jabłka. Dzieci wysłuchały najpierw historii związanych z jabłkami oraz przeróżnych ciekawostek na ich temat. Następnie uczniowie wykonali prace artystyczne przedstawiające jabłka, panowała tu dowolność. Mogliśmy podziwiać jabłka wykonane z plasteliny, papieru oraz narysowane kredkami. Po skończonej pracy przedszkolaków czekało skosztowanie owoców w postaci szaszłyków, które same wykonały oraz jabłek pieczonych. Mamy nadzieję, że dzięki takim dniom nasi uczniowie będą zyskiwali jeszcze większą świadomość na temat zdrowego odżywiania oraz istoty owoców w ich codziennej diecie.

          • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

            21.09.2022

                20 września był szczególnym dniem dla przedszkolaków w Galinach, a to za za sprawą Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Z tej okazji zostało przygotowanych wiele atrakcji. Na początku wychowawczyni maluchów mgr Jolanta Topczyłko przeczytała uczniom bajkę, dzięki której poznały przygody Kici Koci w przedszkolu. Następnie odbył się pokaz mody, w którym ubrania zostały wykonane z produktów do recyklingu. Konkurencja była naprawdę na wysokim poziomie, a najlepsze stroje zostały obdarowane nagrodami. W kategorii dziewcząt 1. miejsce zdobyła Nela Ludwiniak, 2. miejsce Kalina Lipnicka, a 3. miejsce zdobyła Izabela Dudek. W kategorii chłopców ex aequo na 1. miejscu uplasowali się Leon Prokop oraz Antoni Skonieczko, na 2. miejscu Maksymilian Saliński, a na 3. Igor Strzełecki. Serdecznie podziękowania kierujemy do rodziców, dzięki którym nasze pociechy mogły zaprezentować swoje stroje. Po wszystkim przyszedł czas na pokaz wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Galinach. Poza prezentacją wozu panowie udzielili przedszkolakom również krótkiej pogadanki. Była to niesamowita atrakcja wśród najmłodszych uczniów. Dziękujemy OSP w Galinach za poświęcony czas oraz zaangażowanie. Kto wie, może któreś z dzieci zdecyduje się w przyszłości na wybór tego wspaniałego zawodu, jakim jest strażak. Przedszkolaków czekała też część artystyczna, w której było malowanie twarzy, malowanie na folii stretch swoich postaci oraz taniec z balonami. Po tak wyczerpujących atrakcjach na uczniów czekało wspólne ognisko oraz jedzenie kiełbasek. Na deser czekały ukryte cukiereczki, które musiały zostać odnalezione przez przedszkolaków. Zdecydowanie był to dzień pełen przygód i wrażeń, który najmłodsi uczniowie z Galin zapamiętają jeszcze na bardzo,bardzo długo.

            Jolanta Topczyłko

          • Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy

            15.09.2022

            Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie uczniowie kl. 0 i kl. I-III wspólnie bawili się przy muzyce, tańczyli z chusteczką haftowaną w kropki, losowali tajemnicze przedmioty z worka w kropki, wykonywali kropkowane prace plastyczne i ozdabiali teren szkoły kredowymi kropkami!

          • Początek nowego roku szkolnego

            01.09.2022

            Witaj szkoło!

                      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 nastąpiło tuż po mszy świętej w kościele parafialnym odprawionej przez księdza proboszcza. Dyrektor szkoły powitała wszystkich zebranych na apelu gości, rodziców i uczniów. Przedstawiła nowych nauczycieli i zapoznała z najważniejszymi informacjami związanymi z organizacją roku szkolnego. Następnie uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami.

          • Zakończenie roku szkolnego

            26.06.2022

            Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek, jutro wakacje lekcje skończone”-tymi znanymi słowami piosenki uczniowie w całym kraju 24 czerwca zakończyli rok szkolny 2021/22.

            W naszej szkole uroczysty apel z tej okazji nie różnił się zbytnio od poprzednich.

            Po mszy świętej uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami spotkali się na sali gimnastycznej, aby zakończyć kolejny etap nauki.

            W obecności całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości wyróżnieni uczniowie odebrali z rąk p.o. dyrektora szkoły p. Magdaleny Jabłonowskiej i wychowawców świadectwa z czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe. Szczególne słowa pożegnania zostały przekazane dziesięciorgu uczniom klasy ósmej. Dla absolwentów w tym dniu rzeczywiście po raz ostatni zadźwięczał dzwonek w naszej szkole.  Także pani mgr Lucyna Masłowska po raz ostatni wzięła udział w tej szkolnej uroczystości, jako czynny nauczyciel. Po ponad trzydziestu latach przepracowanych w szkole w Galinach odeszła na zasłużoną emeryturę. Życzymy jej teraz wspaniałego czasu na odpoczynek i realizację swoich pasji.

             

          • Konkurs programistyczny

            12.06.2022

            3  czerwca 2022 r. dobiegły końca kwalifikacje do finału 4 edycji ogólnopolskiego konkursu programistycznego PixBlocks Programming Challenge 2022, największego takiego konkursu w Polsce.

            Pomyślnie przeszły je i zakwalifikowały się oficjalnie do finału konkursu 3 uczennice naszej szkoły:

            Emilia Nowakowska i Weronika Staszewska z klasy VI oraz Weronika Barszczewska z klasy VII.

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w finale, który odbędzie się 11 czerwca 2022 r. Trzymajmy w tym dniu kciuki za nasze reprezentantki.

            Wyniki kwalifikacji dostępne są na stronie https://pixchallenge.org/wyniki/ .

             

          • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

            06.05.2022

            Konstytucja, którą 3 maja 1791 roku uchwalił Sejm Czteroletni, była drugim na świecie i pierwszym w Europie dokumentem tego typu. Jej autorami byli: Hugo Kołłątaj, marszałek nadworny litewski Ignacy Potocki, marszałek sejmowy Stanisław Małachowski oraz król Stanisław August Poniatowski.

            Konstytucja 3 maja wprowadzała liczne zmiany w prawie. Najważniejsze z nich to trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Poza tym, nowa ustawa w znacznym stopniu ograniczała przywileje szlachty, zwłaszcza tej najbiedniejszej zwanej gołotą.

            Dotychczas nawet najbiedniejszy obwieś pochodzenia szlacheckiego, mógł poprzez liberum veto zniweczyć wszelkie próby zmian w państwie. Możliwość takiego sprzeciwu wykorzystywały skrzętnie sąsiednie mocarstwa, opłacając zdrajców i hamując tym samym rozwój i próby reorganizacji skostniałego ustroju panującego w Polsce.

            Innym zapisem, który budził w szlachcie sprzeciw, było nadanie praw mieszczanom. Od tej pory mogli oni posiadać majątki ziemskie i zajmować wszelkie, nawet najwyższe stanowiska w państwie. Mogli oni również uzyskać prawa szlacheckie ze wszystkimi przywilejami. Mieszczanie zyskali także głos w Sejmie, gdzie od tej pory zasiadali ich przedstawiciele. Poza mieszczanami również chłopi uzyskali większe prawa i objęci zostali opieką państwa.

            Szlachcie odebrano nie tylko prawo do liberum veto, ale także zakazano zawiązywania konfederacji oraz ograniczono siłę sejmików ziemskich. Nowa Konstytucja z dniem wejścia w życie, rozwiązywała istniejącą od wieków Rzeczpospolitą Obojga Narodów i powoływała Rzeczpospolitą Polską.

            Szlachcie nie spodobało się także to, że zniesiona została wolna elekcja, a władza tronu stawała się dziedziczna. Wraz z wejściem w życie nowej Konstytucji, powołana została regularna armia w sile stu tysięcy żołnierzy. Dla jej utrzymania wprowadzono nowe podatki. Było to 10 procent dla szlachty i dwadzieścia procent dla duchowieństwa. Z podatków zwolnieni byli chłopi, szlachta bez ziemi oraz mieszczanie.

          • Dzień Ziemi - Sprzątanie Galin

            23.04.2022

               Co roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, znany także jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Inicjatywę zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw ekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń, jakie dotykają naszą planetę. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Inwestujmy w naszą planetę".

          • POTYCZKI ORTOGRAFICZNE

            05.04.2022

                 30 marca w Potyczkach Ortograficznych rywalizowały duety o tytuł Mistrza Ortografii. Wzięło w nich udział 7 par uczniów z klas IV - VIII. Tytuł Mistrza Ortografii w starszej grupie wiekowej zdobyły Ala Kapanajko i Martyna Kukawska, w młodszej Emilka Nowakowska i Weronika Staszewska.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom dobrych wyników,  a w szczególności zwyciężczyniom konkursu.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

            28.03.2022

                Pierwszy Dzień Wiosny Szkoła Podstawowa w Galinach powitała kolorowo i głośno! Najpierw był przemarsz po okolicy z eko-grzechotkami i piosenkami o wiośnie. Następnie zjedliśmy kiełbaski pieczone na ognisku i starsze klasy spaliły swoje ekologiczne marzanny. Pogoda od tamtej pory dopisuje, wiec chyba udało nam się przegnać zimę na dobre!

          • Bieg Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

            07.03.2022

                1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

                     Blisko 130 uczestników wzięło udział w 10-tej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbył się 6 marca na Jeziorku Miejskim w Bartoszycach. Tegorocznemu biegowi towarzyszyła również zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

            Uczestnicy do pokonania mieli dwa okrążenia wokół jeziorka. Przed startem biegu odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Wszystkie osoby biorące udział w dzisiejszym wydarzeniu otrzymały pakiety startowe oraz piękne, okolicznościowe medale.

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Galinach
      • 89 761 22 24
      • Warmińsko-Mazurskie 11-200 Bartoszyce Galiny 69 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych