• Światowy Dzień Warzyw i Owoców

29.10.2022

W ramach programu czytelniczego „Poranki z książką” organizowanego we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Galinach, grupa 3,4,5 latków ze Szkoły Podstawowej w Galinach obchodziła Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Po żarliwej dyskusji, wyższości jedzenia warzyw i owoców nad jedzeniem słodkości, przedszkolaki wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Następnie dzieci same spróbowały wcielić się w rolę warzyw, które wystąpiły w wierszu. Mali aktorzy szybko zamienili się w kucharzy i wspólnie zrobili pyszną sałatkę owocową.

Mamy nadzieję, że dzień warzyw i owoców w diecie dzieci będzie teraz codziennie, nie tylko 21 października  # J.T.

• Gminne Biegi Przełajowe

26.10.2022

W dniu 26 października w Kinkajmach odbyły się Gminne Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów. Na uwagę zasłużyli:  Laura Strzyżewska i Bartek Dziedzicki, którzy zajęli II miejsca w swoich kategoriach. Natomiast Julia Waleszczak i Marcel Trypucki  zajęli III miejsca. Reszta reprezentantów pobiegła w  miarę swoich możliwości.

16.10.2022

14 października. Tego dnia obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, w szkole popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Dzień to miły i potrzebny, uczący szacunku do człowieka, jakim jest nauczyciel, jego pracy i zaangażowania, szacunku do wychowawcy, przewodnika przez wiedzę, jakim jest, bądź powinien być nauczyciel.

Dzieci  lubią to święto… bo wiadomo, jak nie ma lekcji, czy sprawdzianów to święto mają również uczniowie.

W naszej szkole szczególnie przeżywały ten dzień pierwszaki, ponieważ właśnie w Dniu Edukacji Narodowej zaplanowano ich ślubowanie.

Po uroczystym rozpoczęciu apelu sceną zawładnęli właśnie pierwszoklasiści. Zaprezentowali swój program artystyczny, który był przepustką  do uzyskania miana ucznia Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Galinach.

Druga część apelu była poświęcona Nauczycielom. Uczniowie klasy IV i V wierszami wyrazili wdzięczność  swoim pedagogom.

Życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom szkoły złożyła również dyrektor szkoły p. Magdalena Jabłonowska a w imieniu Wójta Gminy Bartoszyce życzenia przekazała p. Jadwiga Bogdaniuk –zastępca wójta.

Słowa uznania do nauczycieli i pracowników oświaty skierowała także w imieniu rodziców pani  Magdalena Szałkowska.

A po apelu  wychowawcy spotkali się ze swoimi uczniami w klasach, aby dalej celebrować ten miły dzień. #  K.A.

• Dzień Uśmiechu i Dzień Drzewa w grupie 3, 4, 5 latków

14.10.2022

Pierwszy piątek października bez wątpienia zostanie zapamiętany przez przedszkolaków z Galin. Tego dnia dzieci obchodziły podwójne święto - Dzień Uśmiechu oraz Dzień Drzewa. We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Galinach dzieci wysłuchały czytania autorstwa Pani Anny Szwed. Następnie maluchy przeszły do tego, co lubią najbardziej, czyli czynności kreatywnych. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne, malowały uśmiechy na balonach oraz robiły pamiątkowe zdjęcia w ramce z uśmiechem. Następnie czekał nas wspólny spacer, na którym dzieci zbierały kolorowe liście oraz poznały znaczenie sylwoterapii. Był to element, który bardzo spodobał się przedszkolakom. W ten oto sposób przytulanie drzew sprawiło, że uczniowie nie tylko uczcili Dzień Drzewa z szacunkiem do natury, ale wywołało to również wiele radości podczas trwającego Dnia Uśmiechu.  #  Jolanta Topczyłko

• Dzień Chłopaka na słodko i nie tylko!

01.10.2022

Dzień Chłopaka to święto, które na stałe zagościło w kalendarzu. Tego dnia chłopcy i ci młodsi i ci starci mogą liczyć na drobne upominki i życzenia.  Ten dość nowy zwyczaj kultywowany jest zwłaszcza w szkołach.

A jak można okazać sympatię swoim kolegom? Różnie!

W tym roku dziewczynki z klasy V wpadły na nietypowy pomysł i postanowiły uhonorować swoich kolegów słodkościami.

Najpierw były życzenia, własnoręcznie wykonane dyplomy, a później w szkolnej kuchni dziewczynki wykazały się kulinarnymi zdolnościami i … upiekły swoim kolegom smakowite gofry.

A chłopcy w międzyczasie kolorowali swoje wymarzone bolidy.  I tak wszyscy przyjemnie i pożytecznie spędzili czas przeznaczony na wspólną zabawę.  K.A.

• DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

01.10.2022

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest skierowane przede wszystkim do dzieci. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię i pamięć. Poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.

W naszej szkole akcję głośnego czytania  przeprowadzono w oddziale przedszkolnym.

Przedszkolaki pod kierunkiem swojej pani Jolanty Topczyłko przygotowały piękną scenerię

i zaprosiły swoich starszych kolegów na spotkanie. Przedszkolakom  głośno czytały uczennice  klasy VII ukierunkowane przez polonistkę  p.Krystynę Aleksandrowicz.

Młodsze dzieciaczki pilnie słuchały opowiadań i wierszyków, a później odpowiadały na pytania zadawane przez starszych kolegów. Zabawa była przednia i starsi, i młodsi bawili się znakomicie rozwijając jednocześnie swój intelekt i pasje czytelnicze.

K.A.